Ktoré drevo je vhodné ako palivové na spaľovanie

thumbnail

Ktoré drevo je vhodné na spaľovanie
Hľadáte palivové drevo? Nie všetko drevo je vhodné do krbu a pece.
Pamätajte, že dobré suché palivové drevo horí čisto s optimálnou tepelnou energiou a (príliš) mokré palivové drevo znečisťuje, nehorí dobre a poskytuje minimum energie.
Aj v prípade palivového dreva je lacné často drahé.
Kvalitné sušené drevo je najlepšie pre spaľovanie a samozrejme je aj lepšie pre naše životné prostredie.

.

Druh dreva pre kvalitný oheň
Najlepšie je spaľovať drevo bez živice z listnatých stromov (jaseň, dub, buk, breza, ovocné stromy),
nikdy nehádžte do ohňa maľované alebo morené drevo, textil alebo plasty.
Tvrdšie drevo ako jaseň, dub a buk budú horieť dlho a ticho, zatiaľ čo mäkšie drevo ako breza horí rýchlejšie s krásnymi plameňmi.
Mäkké drevo ako (borovica, smrek, ihličnany) nie je ideálne palivové drevo z dôvodu živice.
Toto drevo rýchlo horí, praská a častejšie zadymuje ohnisko aj sklo dvierok.
Je dôležité, aby bol výkon spotrebiča prispôsobený vykurovanej ploche a aby ste používali suché palivové drevo, ktoré najviac vyhovuje spotrebiču ako aj ekologickému spaľovaniu.

.

Suché palivové drevo
Ale ako viete, že drevo je dosť suché? Vlhkosť dreva sa vyjadruje v percentách.
Čerstvo odrezané drevo obsahuje cca 50% vlhkosti. To znamená, že každé 2 kg čerstvého dreva obsahuje asi 1 liter čiže (1 kg) vody.
Drevo je však vhodné na použitie ako palivové drevo, len ak percentuálny obsah vlhkosti klesne pod 20 – 25%. Ako to zistiť jednoduchým spôsobom?
Kôra sa ľahko z dreva uvoľní, drevo aj kôra na pohľad ako aj na pocit v rukách je suché. Keď klepnete na dve polená spolu získate jasný zvuk.
Samozrejme ideálnym a praktickým nástrojom je vlhkomer. Spoľahlivý dodávateľ palivového dreva vám samozrejme poskytne záruku kvality palivového dreva.

.

Príprava dreva na sušenie
Chcete si sami nachystať drevo a dobre ho vysušiť? Potom je najlepšie rezať a štiepať čerstvé drevo na malé, úzke časti (maximálne 30 centimetrov na dĺžku a silnú päsť na hrúbku, prípadne na rozmerové možnosti Vášho ohniska).
Čerstvé drevo sa ľahšie štiepi a jeho veľkosť uľahčuje jeho sušenie. Prístrešok ktorý umožňuje prejsť vetru, pokiaľ možno na východnej strane, je najlepším miestom na sušenie palivového dreva.
Dbajte na to, aby na drevo nepršalo a nebolo uskladnené priamo na zemi. Kvalitné sušenie dreva môže ľahko trvať dva a viac rokov (najmä dubové drevo).