Typy krbových vložiek na drevo aj plynpresklenie a dizajn

Rovné presklenie
je historicky najstarší ale dodnes najlepším presklením čo sa týka funkčnosti a životnosti. Z pôvodného obdĺžnikového presklenie malého rozmeru sa na základe individuálnych želaní zákazníkov mení presklenie na štvorcové, širokouhlé, obdĺžnikové, okrúhle či trojuholníkové.

Kvôli menšiemu prenosu tepla u veľkých formátov skiel krbových vložiek je možné osadiť tiež dvojsklo či dokonca trojsklo s pokovaním. Porovnať jednotlivé varianty môžete priamo u jednotlivých typov krbových vložiek.

Najčastejšie prevedenie je s otváraním do boku. Od šírky či výšky cca 70cm sa odporúča horný výsuv, aby nedošlo k úniku spalín do miestnosti pri prikladaní.

Oblé popularita oblého skla postupne klesá, ale niektorí výrobcovia sa vracajú napríklad k pôvodným typom stĺpových kachlí a tam oblé presklenia bez pochýb patrí (napr. BRUNNER či SPARTHERM).

U oblého skla v súčasnosti nie je možné vyrobiť viac skiel za sebou.

Prizmatické
presklenie bolo veľmi obľúbené v 80. a 90. rokoch 20. storočia teraz sa takmer nevyrába. Firma Kobok stále vyrába model ĎUMBIER s prizmatickým presklením s deleným sklom. Prevedenie so sklom ohýbaným je za príplatok.

Nevyrába sa viac skiel za sebou.

Prevedenie s bočným otváraním i výsuvom.

Priehľadové presklenie krbových vložiek je v súčasnej dobe na vzostupe. Väčšina výrobcov robí aspoň jeden typ krbovej vložky s priehľadovým presklením. Priehľadové presklenie je zaujímavým dizajnovým doplnkom vyhľadávanými predovšetkým architektov a bytových dizajnérov.

U veľkých formátov sa často používa dvojsklo.

Prevedenie s bočným otváraním i výsuvom.

Rohové rozhodne
najpopulárnejšie prevedenie do moderných interiérov. Zaujímavé dizajnové formácie a dostupná cena skla robí z rohových krbov veľkých favoritov. Nevýhoda u rohového presklenia je horšia funkcia samočistenia skla. U týchto typov krbových vložiek je dôležité správne kúrenie.

Najčastejšie sa inštaluje jednosklo ale niektoré firmy dodávajú aj dvojskla (HOXTER). Sklo môže byť delené či ohýbané.

Odporúča sa vždy otvárania s výsuvom – otváranie do boku je veľmi nepraktické vzhľadom k veľkej ploche presklenia.

Trojstranné dizajnovo najzaujímavejšie prevedenie presklenia krbu, ktoré kombinuje funkcie priehľadového presklenia a presklenia rohového. Nevýhodou je vysoká cena a veľké nároky na obsluhu krbu a kvalitu palivového dreva.

Prevedenie iba s deleným jednosklom.

Trojstranné krby majú vždy horný výsuv.

Centrálne krby sú kapitola sama pre seba. Presklenie je zo všetkých strán. Centrálne krby sú absolútnou dominantou priestoru a tomu zodpovedá aj ich vysoká cena. Sklá sú delené aj ohýbané, čelné či oblé. Otváranie krbu býva s výsuvom aj s otváraním do boku.